Znieczulanie

Mechanizm ten polega na odgradzaniu się od problemów poprzez znieczulanie się i otępianie alkoholem lub narkotykami. Alkohol pozwala na neutralizację wewnętrznego napięcia, eliminację lęków i wyrzutów sumienia.

Człowiek upojony alkoholem, czuje się swobodny, lekki i beztroski. Podobne działanie mają wszelkiego rodzaju narkotyki (np.: heroina, LSD, kokaina, itp.). Człowiek, który próbuje uciec od problemów przy pomocy alkoholu czy narkotyków, łatwo wpada w pułapkę uzależnienia (błędne koło nałogu).Przez swoje uzależnienie wyrządza krzywdę nie tylko sobie(np.: dolegliwości związane z nadużywaniem alkoholu: marskość wątroby, hipoglikemia, itp.) ale i otoczeniu (np.: nietrzeźwy kierowca powodujący wypadek, nietrzeźwy rodzic znęcający się nad dzieckiem).

Ucieczka od problemu jest tymczasowa, problem bowiem nie znika, ale z czasem powraca i kumuluje się z innymi problemami. Kiedy problemów jest zbyt wiele, człowiek nie daje sobie z nimi rady i potrzebuje zwiększyć dawkę, by skuteczniej się od nich odgrodzić. Taka sytuacja często kończy się przedawkowaniem, a w rezultacie końcowym – przedwczesną i niepotrzebną śmiercią.

Jak bronić się przed znieczulaniem?

Przede wszystkim przez zachowanie trzeźwości oraz analizę podłoża własnych stresów i frustracji.

Nigdy nie sięgaj po alkohol kiedy masz problemy, a już w żadnym wypadku nie próbuj narkotyków. Nikt nikomu nie broni pić alkoholu(poza niepełnoletnimi), ale jego nadużywanie, prowadzi do większych problemów niż te, które starasz się odsunąć za jego pomocą.

Musisz zbadać swoje emocje i znaleźć przyczynę problemu, a następnie stanąć z nim oko w oko. Problem, z którym musisz się skonfrontować jest prostszy do rozwiązania od tego problemu lub tych problemów, które pojawią się w konsekwencji uzależnienia.

Wiele osób mówi sobie, że w dowolnej chwili może przerwać, że to nie jest uzależnienie, bo nie potrafią przyznać, że wpadły w pułapkę nałogu.

Dodaj komentarz